Pomysły na odżywcze przekąski nie tylko na wakacje

13.08.2023
Żywienie młodego sportowca
Lato to czas kiedy wysokie temperatury oraz spędzanie czasu poza domem może sprzyjać zbyt niskiemu spożyciu energii przez młodych sportowców. Warto w tym czasie zadbać o dostępność przekąsek o wysokiej wartości odżywczej, które będą stanowiły bardzo dobre uzupełnienie diety.

Poniżej kilka pomysłów na odżywcze i smaczne przekąski.

Część z nich można jeść w domu, a część zapakować do plecaka.

1. Krem orzechowo-kakaowy

przygotowany z masła orzechowego 100%, suszonych daktyli, ciemnego kakao, miodu i napoju owsianego lub mleka. Bardzo smaczny i odżywczy zamiennik Nutelli i czekolady. Można go jeść sam łyżką, w postaci kanapek, na gofrach czy naleśnikach.

2. Omlet owsiano-owocowy

przygotowany z jajka, płatków owsianych, banana i daktyli. Można go zjeść z kremem orzechowo-kakaowym, twarożkiem, serkiem wiejskim czy kefirem. Na ciepło i na zimno.

3.Chlebek bananowy lub muffiny bananowe

przygotowane z bananów i mąki pszennej z pełnego przemiału. Zamienienie mąki pszennej oczyszczonej na mąkę pszenną z pełnego przemiału zwiększa wartość odżywczą chlebka czy muffinek. Uzyskujemy wtedy przekąskę o wyższej zawartości witamin, składników mineralnych i błonnika, co wpłynie na poprawę stanu odżywienia młodych sportowców. Mąkę pszenną z pełnego przemiału można także wykorzystać do przygotowania naleśników czy gofrów.

4.Zbożowe batoniki lub kuleczki

przygotowane z płatków owsianych, masła orzechowego 100%, nasion, orzechów, daktyli lub rodzynek, płatków migdałowych, miodu. Można przygotować w wersji kakaowej, z gorzką czekoladą.

5. Orzeźwiający jogurt owocowy

przygotowany z jogurtu naturalnego, owoców i niewielkiej ilości miodu. Można wykorzystać jeden – dwa rodzaje owoców, np. banan i truskawki albo gotowe mieszanki (owoce leśne, egzotyczne). Jeżeli chcemy uzyskać jogurt pitny lub koktajl możemy dodać mleko, napój owsiany lub sok do rozcieńczenia.

6. Lody domowe

przygotowane z jogurtu, kefiru lub mleka i owoców. Można przygotowany w większej ilości jogurt owocowy lub koktajl przelać do silikonowych foremek i włożyć do zamrażalnika. Można też przygotować je z zamrożonych owoców

Smacznych i odżywczych wakacji

Autor: Beata Cieślińska – dietetyk

FB: @beatadietetyk 

Patronaty