TAEKWONDO

08.10.2021
Porady
Taekwondo jest sportem, który wpaja w swoich uczniów pewne zasady moralne, którymi powinni kierować się nie tylko na treningach, ale przede wszystkim w życiu codziennym.

HISTORIA TAEKWONDO



Taekwondo to sztuka walki powstała w 1955 roku w Korei. Według założeń jej twórcy, generała Choi Hong Chi, polega ona na poddawaniu ciała kontroli umysłu i samodoskonalenia przez regularne treningi.





Nazwa taekwondo składa się z 3 członów zaczerpniętych z języka chińskiego. TAE(tái) to stopa, KWON(quán) to pięść, DO(dào) - droga.Na tym właśnie opiera się filozofia taekwondo - ciągłej pracy nad sobą za pomocą treningów. Nazwa ta została zatwierdzona na stałe w roku 1955. Dzięki  osobie Hong Hi taekwondo stało się sportem narodowym Korei.



ZASADY TAEKWONDO

YE UI — uprzejmość i grzeczność

YOM CHI — rzetelność i uczciwość

IN NAE — wytrwałość

GUKGI — samokontrola  i opanowanie

BAEKJOOL BOOLGOOL — niezłomny duch i odwaga



 



Taekwondo oducza egoistycznego zachowania, osiągania celów za wszelką cenę i siłą, natomiast stawia na przyjaźń.



Powstały dwie federacje taekwondo: World Taekwon-do Federation oraz International Taekwon-do Federation. Obie stosują różne zasady walki.



International Taekwon-do Federation (ITF) stosuje łagodniejsze podejście do walki. Za zbyt mocne ciosy zawodnik może zostać upomniany, a nawet zdyskwalifikowany. Zawodnicy mogą bronić się przed kopnięciami obrotowymi, mogą szerzej otwierać swoje ręce. Podczas tego typu walki taekwondo dozwolone jest kopnięcie stopą oraz powierzchnią do stawu skokowego. W taekwondo można także uderzać pięścią, ale tylko jej wierzchnią i przednią stroną. Nie można uderzać golenią ani kolanami.



W World Taekwon-do Federation (WTF) można walczyć całą siłą. Podczas walki taekwondo dozwolone jest pokonanie przeciwnika poprzez knock-out. Nie można uderzać pięścią w twarz, ale można kopać. Zakazane są ataki golenią i kolanami.



Taekwondo od 2000 roku jest dyscypliną olimpijską.



Pasy (stopnie) w Taekwondo



Podobnie jak w innych sztukach walki, także w taekwondo istnieje hierarchia i możliwość zdobywania kolejnych stopni odzwierciedlających poziom posiadanych umiejętności. Istnieje 10 stopni uczniowskich i 9 stopni mistrzowskich - liczba 9 jest uznawana na Wschodzie za magiczną. Oprócz stopni uczestnicy otrzymują pasy - początkujący mają pas biały, później trenują i zdają egzaminy na kolejne. Kolory pasów mają w taekwondo znaczenie symboliczne:




  • pas biały - zima, moment, w którym trzeba czekać aż młody talent rozwinie swoje umiejętności;

  • pas żółty - blask słonecznych promieni, pobudzenie do działania;

  • pas zielony - wiosna, czas odrodzenia, kwitnienia, rozwoju;

  • pas niebieski - niebo, w jego kierunku zmierzają rozwijające się rośliny;

  • pas czerwony - dojrzałość, jaką osiągają owoce, które zdążyły już zakwitnąć;

  • pas czarny - oznacza posiadanie znaczącej wiedzy i umiejętności w taekwondo, a także odporność na działanie zła i na strach. Po uzyskaniu pasa tego koloru zawodnik zyskuje możliwość uczestnictwa w międzynarodowych zawodach.





Taekwondo dla dzieci




  • Treningi taekwondo dla dzieci przeznaczone są już od 5. roku życia. Zajęcia wyrabiają koordynację ruchową, równowagę, poprawiają koncentrację, pamięć, dzięki nim dziecko nabywa umiejętność pracy w zespole. Najmłodsi uczą się także dyscypliny, mimo że treningi początkowo mają formę gier i zabaw ruchowych z elementami taekwondo.

  • Treningi starszych dzieci obejmują podstawy samoobrony i taekwondo, a także naukę zdrowego trybu życia, samokontroli. Młodzi adepci po raz pierwszy biorą też udział w zawodach.



Zalety trenowania Taekwondo



Trenowanie taekwondo nie tylko poprawia sprawność fizyczną, podczas ćwiczeń wykorzystywane są wszystkie mięśnie ciała, najważniejszy element treningów stanowi operowanie nogami, osoby ćwiczące taekwondo umacniają wewnętrzne części uda, rozwijaja się siła mięśni brzucha i grzbietu, dlatego w pewnym stopniu może być wykorzystywane do korekcji wad postawy. Treningi Taekwondo zwiększają też wydolność płuc oraz poprawiają krążenie, rozszerzają naczynia krwionośne. Organizm staje się lepiej dotleniony, przez co mamy więcej energii. Ćwiczenia w ramach taekwondo usprawniają pracę serca, polepszają przemianę materii i ułatwiają codzienne zasypianie.

Patronaty