Sport dla dzieci w domu

29.12.2021
Aktywnie z dziećmi
Chcąc zadbać o rozwój swojego dziecka, należy zapewnić mu warunki do kompleksowego rozwoju, nie tylko umysłowego, ale także fizycznego. Poza zapisaniem pociechy na różnorodne zajęcia sportowe, można również zapewniać mu dawkę ruchu nie wychodząc ze swojego domu swojego domu. Pomocne będą tutaj domowe ćwiczenia gimnastyczne.

Czemu warto postawić na ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w domu?

Taki trening, jeśli tylko będzie odpowiednio przeprowadzony, może stanowić dla malucha świetną zabawę. Będzie to także bardzo dobra forma wspólnego spędzania wolnego czasu oraz okazja do zacieśnienia więzi. Ćwiczenia w domu to także perfekcyjne rozwiązanie w dobie pandemii, gdy różnorodne obostrzenia, doprowadzają do ograniczenia lub nawet czasowego wstrzymania wszelkiego rodzaju zajęć sportowych.W jaki sposób przeprowadzić ćwiczenia z dzieckiem?Chcąc zadbać o to, by ćwiczenia były efektywne, a do tego bezpieczne, trzeba zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Nic nie może nas rozpraszać, ograniczać naszego miejsca, a każdy trening powinien być właściwie zaplanowany.Przygotuj przestrzeń do ćwiczeńMusimy mieć przygotowaną nie tylko listę ćwiczeń, ale także zadbać o właściwe miejsce do ćwiczeń. Przestrzeń musi być na tyle obszerna, by pozwalała na komfortowe wykonywanie wszelkich ćwiczeń, bez potrącania mebli, zabawek czy innych elementów wyposażenia wnętrza. W efekcie nie każdy pokój dziecięcy czy salon będzie właściwym miejscem. Nie mniej jednak, przy odrobinie kreatywności, w praktycznie każdym miejscu będziemy w stanie znaleźć odpowiednią przestrzeń do ćwiczeń. W ten sposób zapewnimy dziecku nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo.

Przygotuj dziecku właściwy strój do ćwiczeńChcąc zapewnić maluchowi możliwość ćwiczenia w domu, warto zadbać o to, by miał odpowiedni strój do ćwiczeń.Niezwykle istotne, by ubranie nie krępowało jego ruchów i zapewniało wygodę. Doskonałym pomysłem będą tutaj z pewnością dresy oraz zwykły t-shirt. Ćwiczenia mogą być wykonywane boso lub w odpowiednim obuwiu. Nie należy jednak ćwiczyć w skarpetkach, ponieważ mogą się one ślizgać po podłożu, co może powodować ryzyko upadku, a w efekcie kontuzji.Wybierz odpowiednią poręRównież czas, w którym będziemy ćwiczyć z dzieckiem powinien być starannie wybrany. Nie warto przeprowadzać ćwiczeń tuż przed snem, ponieważ wysiłek fizyczny działa pobudzająco, co może sprawić, że nasza pociecha będzie miała problemy z zaśnięciem.Niezbyt dobrym pomysłem będzie również ćwiczenie bezpośrednio po posiłku. Przed aktywnością fizyczną warto odczekać minimum dwie godziny, inaczej trening może zakończyć się zgagą, refluksem lub nawet wymiotami.Dobrym pomysłem będzie organizowanie dziecku ćwiczeń tuż przed nauką i odrabianiem prac domowych. Dzięki temu maluch będzie mógł spożytkować nadmiar energii, co pozwoli mu się lepiej skupić na nauce.Świetnie sprawdzi się również trenowanie po odrobieniu pracy domowej lub z samego rana, jeszcze przed śniadaniem.Co powinien zawierać zestaw domowych ćwiczeń dla dziecka?Każdorazowo należy dokładnie przemyśleć zestaw ćwiczeń. Bardzo istotne, by były one właściwie dobrane oraz zbilansowane. Niezwykle istotne jest, by zacząć od rozgrzewki. Dzięki niej dziecko przygotuje swoje mięśnie na wysiłek, co pozwoli zminimalizować szanse kontuzji.Bardzo ważne, byśmy my również wzięli udział w ćwiczeniach. Dzięki temu dziecko będzie chętniej wykonywać poszczególne ćwiczenia, a nam samym trening z pewnością również okaże się przydatny. Możemy zarówno wykonywać z dzieckiem różnorodne ćwiczenia, jak i nadać wszystkiemu formę wspólnej zabawy.Jeśli chodzi o ćwiczenia, doskonale będą sprawdzały się pajacyki, przysiady, podskoki na jednej nodze, różnorodne fikołki czy przewroty.Wybierając zabawy, możemy zdecydować się na różnorodne wyścigi z dzieckiem np. w chodzeniu na czworaka czy skakaniu na jednej nodze.Trening można zakończyć rozciąganiem, które pozwoli dziecku uniknąć lub zmniejszyć efekty ewentualnych zakwasów.

Przez cały czas warto należy zwracać uwagę na to, w jaki sposób maluch wykonuje ćwiczenia. W przypadku, gdyby robił coś źle, należy go skorygować. Pamiętajmy jednak żeby wykonywać takie ćwiczenia co do których jesteśmy pewni że sami dobrze wiemy jak je robić dobrze.

Patronaty