Rower dla dziecka – jaki kupić?

15.04.2022
Porady
Często pytanie, jaki wybrać rower dla dziecka, spędza rodzicom sen z powiek. Dlatego pomożemy wam w wyborze, powiemy jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka i jaki dopasować rozmiar roweru aby rozpoczęło przygodę z kolarstwem.

Jak wybrać idealny rower dla dziecka?Często pytanie jaki wybrać rower dla dziecka spędza rodzicom sen z powiek. W ofercie rowerów mamy istne zatrzęsienie modeli, ale trzeba je dopasować do wieku i wzrostu dziecka. Ten dylemat nie należy do najprostszych. Dlatego przedstawiamy kilka fachowych porad, które ułatwią wybór tak, by rower dla dziecka był trafionym zakupem.Przy wyborze roweru należy mocno skupić się na jakości komponentów, żeby jeden rower mógł potem długo służyć np. młodszemu rodzeństwu. Ale przede wszystkim trzeba sugerować się wielkością ramy i koła. Kolejną ważną kwestią jest właściwa geometria ramy, która powinna gwarantować duży przekrok. Dzięki niemu dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Istotna jest też możliwość regulacji wysokości kierownicy oraz jej kąta pochylenia, a także wysokości i ustawienia kąta siodełka. Musimy zwrócić uwagę na to, aby koła obracały się swobodnie, a korby kręciły się bez znacznych oporów. Również ruch kierownicą powinien przebiegać gładko, bez wyczuwalnych skoków. Te wszystkie drobne dla dorosłych opory, dla dziecka często stanowią sporą przeszkodę.Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?Po pierwsze zawsze pamiętajmy o kasku na głowie. Na rower spokojnie możemy posadzić już półtorarocznego malucha, oczywiście pod warunkiem, że będzie to model biegowy, pozbawiony pedałów. Rama jest zazwyczaj wykonana ze stali, cała konstrukcja waży raptem kilka kilogramów, a koła mają średnicę 10-12 cali. Ważne jest, by dziecko dotykało stopami podłoża i mogło swobodnie się od niego odpychać.

Ogólnie modele o wielkości kół od 12 do 20 cali powinny dysponować hamulcem typu torpedo, czyli „w pedałach”, bo możliwości ścisku dłoni malucha mogą być za małe w nagłych sytuacjach, jak na potrzeby hamulców z klamką.Oczywiście to świetnie, gdy rower wyposażony jest dodatkowo w ten drugi. Wtedy nie tylko pełni on rolę hamulca pomocniczego, ale również stanowi wprowadzenie do używania hamulców typu v-brake lub tarczowych w kolejnych etapach doskonalenia swoich rowerowych umiejętności. Należy zwrócić uwagę, aby klamka pracowała lekko i nie była zbyt mocno oddalona od chwytu kierownicy.Modele dla trzylatka są już niekiedy zaopatrzone w pedały i łańcuch (uwaga – ważne, by dla bezpieczeństwa był on zawsze osłonięty!). Lepiej unikać modeli z agresywnym bieżnikiem opony ze względu na zbyt duży i niepotrzebny opór, mogący hamować rozwijanie umiejętności dziecka i jego zapał do pedałowania.W przypadku dziecka w wieku od 4 lat wzwyż rozmiar kół wzrasta do 16 cali. Rower dla dziecka może być dodatkowo wyposażony w kółka stabilizujące.Jaki rower na wstęp przygody z kolarstwem?

Dla maluchów w wieku 5 lat i starszych najlepsze są rowery z kołami o rozmiarze 20 cali (rozmiar ramy waha się od 11 do 13 cali). Zaczyna robić się coraz poważniej, a to za sprawą często spotykanej aluminiowej ramy, przerzutek (wystarczy jedna tarcza z przodu i 6 biegów z tyłu) oraz amortyzatora z przodu. Najczęściej spotykane hamulce to v-brake, ale czasami pojawiają się nawet znacznie skuteczniejsze hamulce tarczowe. Geometria ramy i design poszczególnych modeli mocno się różnicują, nadając im cech rowerów górskich, trekkingowych czy typu cruiser.Zazwyczaj już dzieci w wieku od 7 do 12 lat przesiadają się na rowery o kołach 24-calowych z ramą o długości 14-15 cali. Mamy wówczas do czynienia praktycznie z identycznymi rowerami jak dla dorosłych, tylko odrobinę mniejszymi. Mają one pełnowartościowy osprzęt. Na takich dwóch kółkach każdy nastolatek powinien poczuć się jak rasowy kolarz i połknąć bakcyla, co poskutkuje w pełni uświadomionym wyborem roweru za kilka lat na taki, który posłuży mu przez sporą część dorosłego życia.Ostatni segment rowerów dla dzieci i juniorów to propozycja dla młodzieży, o kołach w rozmiarze 26. Spośród nich często daje się odnaleźć mniejsze rozmiary ram. – Ale tak naprawdę przy odpowiedniej geometrii ramy nawet dziewięcioletnie dziecko powinno poradzić sobie z taką wielkością koła. To rozwiązanie zaleca się dla maluchów o sportowych aspiracjach. Pokrywa się to też z tendencjami na rynku rowerów sportowych dla dorosłych.Tabela rozmiarów:

Żródło: https://kross.eu/pl/blog/porady-zakupowe/jak-wybrac-rower-dla-dziecka

Patronaty