Psycholog Sportu dla dziecka.

19.07.2021
Psychologia sportu
Psychologia sportu zajmuje się badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w sporcie.

Dzisiaj przybliżamy temat współpracy sportowca z psychologiem sportu. Dla wielu wizyta u psychologa kojarzy się z czymś negatywnym, w ostatnim czasie jest wiele pozytywnych przykładów współpracy na linii sportowiec-psycholog. Wielu światowej klasy sportowców podkreśla zalety takiej współpracy. W Polsce najlepszym przykładem jest Adam Małysz i jego współpraca z Janem Blecharzem (autor m.in. Mój Sport Moja Radość ) oraz Iga Świątek z Darią Abramowicz .



Czym zajmuje się Psycholog Sportu ?



Oprócz predyspozycji fizycznych, talentu i ciężkiej pracy  psychika odgrywa ogromną rolę, o zwycięstwie często decydują szczegóły,  które tkwią właśnie „w głowie”.

Psychologia sportu  zajmuje się badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w sporcie.



Typowe obszary pracy w psychologii sportu to, między innymi: prawidłowe wyznaczanie celów, radzenie sobie ze stresem, umiejętność koncentrowania się na „tu i teraz”, wzmacnianie pewności siebie, poprawa komunikacji miedzy zawodnikami i trenerami.



„Psycholog sportu powinien znać sport, nie tylko jako kibic: powinien rozumieć istotę sportu, podstawy treningu sportowego, gdyż to pozwala zrozumieć problemy, które występują w trakcie treningu, zawodów. Sam trochę biegam. Uczestniczę też w niektórych treningach sportowców, z którymi współpracuję; nawet z kierowcą rajdowym Leszkiem Kuzajem wsiadłem do jego samochodu - modliłem się przed każdym zakrętem, żeby to nie był mój ostatni zakręt w życiu, ale też ten przejazd pozwolił mi poznać problemy zawodnika. Od dziecka pasjonowałem się sportem, kibicowałem, pod koniec szkoły podstawowej uprawiałem kolarstwo, a w szkole średniej i na studiach - lekkoatletykę. Nie miałem większych osiągnięć, ale z tego, że trenowałem, spotykałem się z zawodnikami, którzy uprawiali sport na poziomie reprezentacji Polski, że miałem wśród nich kolegów - zrodziło się moje zainteresowanie.” –( Dr J. Blecharz wywiad dla psychologia.edu.pl )



Gdzie znaleźć kontakt do Psychologa Sportu?



W naszej bazie znajdziecie kilku Psychologów Sportu – zachęcamy do kontaktu , uczestniczenia w przygotowanych szkoleniach czy zapoznania się z materiałami i narzędziami przez nich przygotowanymi – nie tylko zawodnik może korzystać z ich usług ale również rodzic, który chce być wsparciem dla swojego dziecka w jego sportowej drodze.



Baza Psychologów Sportu

Patronaty