czytaj więcej
Polska premiera serialu dokumentalnego „Sport Kids. Młodzi sportowcy” na VOD Warszawa!
Kadr z filmu „Mistrz szermierki”, reż. Simon Lereng Wilmont, Dania 2014
Radość, dobre samopoczucie, dbanie o ciało i jego sprawność, przynależność do grupy podobnych osób, chęć rywalizacji – zarówno dorośli, jak i dzieci uprawiają sport głównie z tych powodów. I chociaż regularny wysiłek jest konieczny do tego, by zachować sprawność i utrzymać dobry stan zdrowia, często robimy dłuższe przerwy, a niekiedy w ogóle rezygnujemy z aktywności fizycznej, popadając dodatkowo w poczucie winy, że nie daliśmy rady. Serial „Sport Kids. Młodzi Sportowcy” przedstawia wciągające, pełne zwrotów akcji historie sześciorga dzieci mieszkających w różnych krajach (m.in. w Danii, Japonii i Republice Południowej Afryki), uprawiających różne dyscypliny sportowe i mających własne marzenia do spełnienia.
Sport jest tu motorem napędowym narracji, jednak filmy ukazują to, co kryje się pod powierzchnią: problemy związane z dorastaniem i stereotypami, presją ze strony rodziców, poświęcenie, przyjaźń, pierwszą miłość i o wiele więcej. To tematy, z którymi na co dzień stykają się dzieci na całym świecie i problemy, których większość z nas doświadczyła w pewnym momencie swojego życia.
Przy pierwszym spotkaniu z Anitą zachwyciłam się jej osiągnięciami, wyraźnie popełniając ten sam błąd, który robią ludzie wokół niej. Przeżyłam coś podobnego jako nastolatka, trenując bieganie i osiągając sukcesy. Z czasem traciłam zapał do uprawiania sportu, który kosztował mnie coraz więcej. Po spotkaniu z Anitą widzę, jak zagubiona byłam wówczas i jak trudno mi było. – mówi Ania Winiarska, reżyserka filmu „Reorganizacja” – Czuję, że zmagania Anity są bliskie wielu młodym osobom, które czują na sobie presję, by osiągać sukces. Stawka jest wysoka, a od nich wymaga się, by poświęcali się wyłącznie jednej rzeczy. Taka ścieżka skazuje na samotność, a kto w młodości chciał być samotnikiem?
Widzę w tym serialu dużą wartość edukacyjną. Młodzi widzowie mają szansę w nim zobaczyć, że prawdziwy człowiek płacze, wstydzi się, czasem czuje strach, czasem się złości. To jest dobry materiał do pracy z emocjami – one są różne, należy dawać sobie prawo do odczuwania ich wszystkich i się ich nie wstydzić. Ważną rolę pełnią tutaj dorośli, którzy powinni stworzyć dziecku ku temu bezpieczną przestrzeń i pomóc nazwać to, co się stało i swoje uczucia. – mówi Aleksandra Zienowicz, psycholożka sportu.
Mamy nadzieję, że serial rozbudzi w dzieciach apetyt, by poznawać otaczający je świat, wzmocni ich poczucie wspólnoty i przynależności. Przede wszystkim jednak będzie dla nich opowieścią o wyzwaniach, przeszkodach, które muszą się nauczyć pokonywać; o wytrwałości i budowaniu w sobie wewnętrznej siły, tak potrzebnej do dalszego, dorosłego życia. To punkt wyjścia do rozmowy o tym, czego może nas nauczyć uprawianie sportu i jakie cechy charakteru w nas ukształtować. – mówi Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki CKF.
Serial dokumentalny „Sport Kids. Młodzi sportowcy” będzie dostępny na platformie VOD Warszawa. Do serialu i poszczególnych odcinków Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotowało nieodpłatne materiały edukacyjne – wskazówki dla nauczycieli i rodziców, jak wykorzystać filmy do pracy i rozmowy z dziećmi.
Wersja z lektorem/lektorką:
https://vod.warszawa.pl/strona/dzieci/sekcja/226/mlodzi-sportowcy-filmy-materialy-edukacyjne-lektor
Wersja z napisami:
https://vod.warszawa.pl/strona/dzieci/sekcja/230/mlodzi-sportowcy-filmy-materialy-edukacyjne-napisy
ODCINKI:
„Tańczę dla Ciebie”
reż. Erlend E. Mo, Norwegia, 2015, 28 minut, dla widzów w wieku 10+
Vilde ma 12 lat i chce zostać pierwszą mistrzynią norweskiego tańca ludowego „Halling”, który wykonywany jest głównie przez mężczyzn. Jej największym wyzwaniem nie jest rywalizacja – jest przekonana, że jej siła oraz pasja do tańca i życia pomaga jej ukochanemu dziadkowi wygrać walkę z rakiem. Pięknie wykonany portret dwóch pokoleń mistrzów sportu i czułej więzi dziadka i wnuczki.
„Ruth”
reż. Hanna Heilborn, Szwecja 2015, 28 minut, dla widzów w wieku 10+
Ruth ma 11 lat i całym jej życiem jest bycie cheerleaderką. Ważne jest dla niej przełamywanie stereotypów związanych z tym sportem, jako dodatkiem do prawdziwego meczu, kojarzącym się ze słodkimi dziewczynkami chcącymi zwrócić uwagę chłopaków. Bycie cheerleaderką polega przede wszystkim na wspólnym wysiłku i pracy zespołowej. Towarzyszymy zgranej grupie dziewczyn w ich sukcesach i porażkach, obserwując, ile siły fizycznej i psychicznej trzeba mieć, żeby uprawiać ten sport.
„Reorganizacja”
reż. Ania Winiarska, Szwecja 2015, 28 minut, dla widzów w wieku 12+
Anita pochodzi z Republiki Południowej Afryki. W wieku 11 lat była jedną z najbardziej popularnych zawodniczek BMX, jeździła wyczynowo na specjalnym rowerze. Interesowały się nią lokalne media, jej historia była opisana nawet w książce do angielskiego! Ale gdy zaczyna dojrzewać, jej priorytety zaczynają się zmieniać, co spotyka się z dużym niezrozumieniem ze strony jej trenera i zespołu. Anita z trudem widzi siebie jako przyszłą mistrzynię. Jak będzie wyglądała jej pasja rowerowa w przyszłości?
„Ospa wietrzna”
reż. Victor Kossakovsky, Norwegia, Rosja 2015, 25 minut, dla widzów w wieku 10+
7-letnia Polina i jej 13-letnia siostra Nastia, żyją i oddychają baletem. Obie kształcą się w Akademii Tańca Borisa Ejfmana w mroźnym Sankt Petersburgu. Czekają na oceny, aby dowiedzieć się, czy poszło im wystarczająco dobrze, aby przejść do kolejnego etapu. Nastia z miłością prowadzi swoją młodszą siostrę przez cały proces, ale w międzyczasie musi również radzić sobie z wysokimi wymaganiami, jakie akademia stawia swoim studentom. To film o pasji i sukcesie oraz czułej więzi między dwiema siostrami, które mają wspólne marzenie.
„Chikara – syn zapaśnika”
reż. Simon Lereng Wilmont, Dania 2014, 25 minut, dla widzów w wieku 8+
10-letni Japończyk Chikara jest jednym z najlepszych zapaśników sumo w swoim klubie. Jako syn byłego zawodowego mistrza sumo musi sprostać wysokim oczekiwaniom. Ojciec Chikary jest bardzo zajęty, a ich jedyny wspólny czas to treningi. Zbliżają się coroczne mistrzostwa sumo, dla Chikary to duże wyzwanie – chce wygrać i sprawić, by jego ojciec był z niego dumny.
„Mistrz szermierki”
reż. Simon Lereng Wilmont, Dania 2014, 28 minut, dla widzów w wieku 10+
10-letni Ruben to jeden z najlepszych szermierzy w klubie. Zdobył prawie każdy tytuł w Danii, więc w tym sezonie musi zmierzyć się z najtwardszymi i najbardziej utalentowanymi szermierzami w Europie. Dla Rubena stawka jest wysoka – musi znaleźć w sobie siłę, by przezwyciężyć niepokój i opanować temperament, jeśli ma wygrać mistrzostwa Europy. Jego najlepsza przyjaciółka, Marie, również zajmuje się szermierką. Ruben i Marie są nierozłączni – spędzają ze sobą dużo czasu na treningach, zawodach i poza nimi. Zawsze sobie kibicują. Równolegle do wątku związanego z wyzwaniami sportowymi, oglądamy historię przyjaźni między chłopakiem i dziewczyną w wieku kilkunastu lat – w czasie, gdy tak wiele się zmienia.
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu CKF.
Strona www: www.ckf.waw.pl
Platforma VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl
Facebook: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej
Instagram: https://www.instagram.com/ckf_im.andrzejawajdy/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCucF22F3aBukZ8K7TCPMtvg
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/centrum-kultury-filmowej-im-andrzeja-wajdy/
Spotify: https://open.spotify.com/user/wsb85x5614fuqtyxfn12f0i0n