PIŁKA RĘCZNA

20.09.2021
Porady
Piłka ręczna jest grą kontaktową, szybką, wymagającą dobrej orientacji i podejmowania błyskawicznych decyzji. Uprawiając ja kształtuje się siłę, szybkość i zwrotność.
Wpływa pozytywnie na cały organizm.



W Polsce w piłkę ręczną po raz pierwszy grano w Szczypiornie w 1917 roku. Uprawiali tą grę internowani polscy żołnierze -legioniści, stąd jej popularna kiedyś nazwa - szczypiorniak .



Podstaw piłki ręcznej dzieci mogą zacząć się uczyć już w pierwszej lub drugiej klasie szkoły podstawowej. W rozgrywkach międzyszkolnych oraz rozgrywkach organizowanych przez Okręgowe Związki Piłki Ręcznej mogą już brać udział dzieci z III i IV klasy szkoły podstawowej, co nie oznacza, że nie można zacząć trenować wcześniej. W młodszym wieku u dzieci stawia się na trening ogólnorozwojowy, rzuty, strzały, chwyty można ćwiczyć wszędzie i od najmłodszych lat. Większość zabaw dzieci polega na grze w piłkę we wszystkich możliwych wydaniach .



Trenowanie piłki ręcznej ma wiele plusów. Ten rodzaj gry angażuje wszystkie partie mięśni oraz uczy współpracy. Trening szczypiorniaka pomaga zwiększyć kondycję, koncentrację, zwinność, jak również poprawia wydolność organizmu, ponieważ intensywność gry jest wysoka.



Grać w piłkę ręczną może praktycznie każdy ponieważ na  poszczególne pozycje brane są pod uwagę różne predyspozycje fizyczne- potrzebne są osoby niskie, wysokie, szczupłe, tęższe. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Najważniejsze jest  zaangażowanie i chęć dążenia do perfekcji w tym, co się robi.



CIEKAWOSTKI O PIŁCE RĘCZNEJ



1.W piłkę ręczną grano już w antycznej Grecji i starożytnym Rzymie



2.To druga najszybsza gra zespołowa na świecie. Pierwszą jest hokej.



3. Rekord w sile rzutu piłką należy do Polaka. Karol Bielecki posyła je z prędkością dochodzącą do 120km/h.



4. Najwyższy wynik podczas jednego meczu to 81:1 -Albanki dostały największy łomot w historii... przez przypadek -przegrały z Wyspami Owczymi 81:1. Wszystko przez to, że albańscy działacze na mecz wysłali przypadkowo... koszykarki.



5. Wenta – jednostka czasu stworzona na cześć polskich piłkarzy ręcznych w styczniu 2009 roku. Jedna wenta trwa 15 sekund. Jak powszechnie wiadomo, jedna wenta to dużo czasu aby zmienić losy meczu.



Najbardziej znanym piłkarzem ręcznym w Polsce jest Karol Bielecki , który jest przykładem dla wszystkich, że wszystko jest możliwe .



„U szczytu kariery, w sezonie marzeń, kiedy wydawało mi się, że mam już wszystko, o czym może marzyć młody sportowiec – w wyniku wypadku na boisku straciłem oko. Stanąłem przed najtrudniejszą jak dotąd decyzją w swoim życiu: co dalej z Karolem Bieleckim? Czy posłuchać pierwszej diagnozy: to koniec kariery, nie będziesz już nigdy grał? – czy też może skupić się na kolejnej: w zasadzie możesz próbować, tylko od ciebie zależy, co z tym zrobisz.



Pomyślałem, faktycznie



„ nic nie zrobię z tym, czego nie mam. Ale mogę w 100% wykorzystać to, co posiadam”



Oczywiście – spróbowałem. Nie mogłem pozwolić na to, aby to splot nieszczęśliwych zdarzeń spowodował, że muszę zrezygnować z tego, co jest całym moim życiem. Nie wyobrażałem sobie, że odejdę w zapomnienie, jako ten, który „kiedyś grał nieźle, ale wypadek przerwał jego karierę”.

Mogę powiedzieć, że udało mi się wrócić do gry – dosłownie i w przenośni. Grając bez oka rzucałem po kilkanaście bramek w meczu, zdobywałem drużynowe i indywidualne tytuły i puchary, zostałem królem strzelców na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.



Czy było łatwo? Nie. Czy znając cenę spróbował bym jeszcze raz? Tak. Jak to zrobiłem i skąd czerpałem siłę i motywację? O tym właśnie chcę rozmawiać ze słuchaczami podczas moich wykładów motywacyjnych. Moje przeżycia, wiedza i umiejętności, które zdobywałem w czasie całej kariery sportowej, doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu i wytrwałość w realizacji nawet najbardziej nieprawdopodobnych celów i założeń – stanowią mocną podstawę do twierdzenia, że o motywacji wiem naprawdę dużo.”



Karol Bielecki: Nic nie zgasi ognia, który masz w sobie



https://karolbielecki.pl/moja-historia/



https://youtu.be/paqENLuHxcY

Patronaty