NEGATYWNE KONSEKWENCJE KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH PRZEZ DZIECI

03.09.2021
Zdrowie
„Można to porównać z alkoholem czy z jakimiś narkotykami, że jak długo nie ma do tego dostępu to jest agresja, smutek, rozdrażnienie, niepokój, frustracja są tego typu problemy. U nas jak się zabierze w trakcie oglądania czegoś, to też się zawsze bardzo złości, pojawia się mały wybuch”.



W raporcie z  z badania: "Brzdąc w sieci – zjawisko korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat" przeprowadzonego przez Akademie Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej pod kierownictwem dr Magdaleny Rowickiej i dr Michała Bujalskiego odnotowano wiele negatywnych skutków używania przez dzieci urządzeń mobilnych.



Celem badania było rozpoznanie zjawiska korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat i rodziców dzieci w wieku 0-6 lat, a także zdiagnozowanie zagrożeń związanych z używaniem przez dzieci w wieku przedszkolnym (i ich rodziców) urządzeń.



Rodzice obserwują pewne negatywne konsekwencje związane z używaniem przez dzieci urządzeń mobilnych – 7 na 10 rodziców przyznaje, że ich dzieci nie potrafią kontrolować czasu korzystania z urządzeń mobilnych, a niemal 6 na 10 przyznaje, ze ich dzieci przekładają korzystanie z urządzeń mobilnych ponad inne aktywności, a także wykazują zachowania niepożądane, np. agresja, irytacja, histeria przy próbach ograniczenia urządzeń mobilnych. 4 na 10 rodziców przyznaje, że ich dzieci przezywają negatywne stany, np. niepokój, budzenie się w nocy, problemy z zasypianiem i 3,5 na 10 rodziców zawyżyło, że ich dzieci zamykają się w sobie przez używanie urządzeń mobilnych.



Badanie wykazało, że nieco ponad połowa dzieci w wieku od 0 do 6 lat (54%) korzysta z urządzeń mobilnych takich jak smartfon, tablet, smartwatch czy laptop. Wiek dziecka jest skorelowany z korzystaniem z urządzeń mobilnych – im starsze dzieci, tym więcej z nich korzysta z urządzeń mobilnych: dzieje się tak w przypadku trojga na czworo dzieci w wieku od 48 do 72 miesięcy. Średni wiek inicjacji używania urządzeń mobilnych to 2 lata i 2 miesiące). Większość dzieci korzysta z urządzeń mobilnych które mają dostęp do internetu (są online) (75%). Dzieci w wieku od 0 do 6 lat korzystają z urządzeń mobilnych średnio przez ponad 1 godzinę dziennie. Większość dzieci korzysta wyłącznie z treści adresowanych do dzieci (filmy, bajki, gry, kolorowanki itp.) (88%). Niemal troje na czworo dzieci w wieku od 0 do 6 lat korzysta z urządzeń mobilnych podczas podróży samochodem (lub innym środkiem transportu), co drugie – podczas posiłków, a co dziewiąte – podczas toalety. Nieco ponad połowa rodziców pozwala dziecku korzystać z urządzeń mobilnych, kiedy spędza z nimi czas, choć większość z nich przyznaje, że robi to rzadko albo czasami. Niemal dwie trzecie rodziców daje dziecku urządzenie mobilne jako nagrodę. Nieco ponad 80% rodziców daje dzieciom urządzenia mobilne, kiedy dzieci się nudzą



Wśród zagrożeń dla zdrowia warto zwrócić uwagę na przekonanie rodziców, że używanie UM wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Rodzice dostrzegają u dzieci silną potrzebę korzystania z UM, która może przekształcić się w używanie kompulsywne, jak również objawy odstawienia UM, takie jak smutek, rozdrażnienie, niepokój, frustracja, agresja, a także trudności w kontrolowaniu używania UM – zarówno w odniesieniu do czasu, jak i treści dostępnych w Internecie. Zrachowaniom tym towarzyszy również oszukiwanie rodziców na temat czasu spędzonego z UM.



Można to porównać z alkoholem czy z jakimiś narkotykami, że jak długo nie ma do tego dostępu to jest agresja, są tego typu problemy. U nas jak się zabierze w trakcie oglądania czegoś, to też się zawsze bardzo złości, pojawia się mały wybuch”.



Z całym raportem mogą się Państwo zapoznać klikając w poniższy link.



Żródło:



https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=11479398

Patronaty