JAKI WYBRAĆ SPORT DLA DZIECKA?

12.08.2021
Porady
Jako rodzice często zadajemy sobie pytania odnośnie uprawiania sportu przez nasze dzieci – jaki wybrać rodzaj aktywności dla dziecka, w jakim wieku zapisać dziecko na zajęcia, jaką dyscyplinę sportową wybrać dla dziecka by zaszczepić w nim miłość do uprawiania sportu na całe życie?

Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania i podpowiedzieć jaki sport dopasować do wieku oraz predyspozycji małego sportowca oraz przedstawimy najpopularniejsze dyscypliny sportowe.

Wybierając sport dla dziecka na samym początku musimy pamiętać o tym, że to ono a nie rodzic  będzie na nie uczęszczać. Bardzo ważne jest aby wybierając zajęcia sportowe dla najmłodszych, nie przelewać swoich ambicji sportowych na dziecko, gdyż takie zachowania potrafią zniechęcić naszą pociechę do uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. Od najmłodszych lat warto pokazywać dziecku przekrój różnych sportów, by mogło się przekonać i zdecydować co naprawdę sprawia mu przyjemność i radość. Do wyboru mamy między innymi piłkę nożną, pływanie,  karate, taniec nowoczesny, taniec towarzyski, koszykówkę, jazdę konną,  boks, gimnastykę, balet oraz wiele pozostałych dyscyplin sportu.  Przed podjęciem decyzji o zapianiu dziecka do szkółki na treningi warto wspólnie z dzieckiem wybrać się na basen lub boisko sportowe co na pewno sprawi mu frajdę i dużo o radości. Z całą pewnością są dyscypliny, w których wasze dziecko z łatwością  się odnajdzie oraz takie, w których sobie nie będzie radziło zbyt dobrze. Dlatego ważne jest by rozmawiać z dzieckiem i uważnie obserwować czy wykazuje zainteresowanie daną dyscypliną sportową aby już na starcie nie zrazić i nie zniechęcić dziecka do uprawiani sportu. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie sportem, jednak jest to wyłącznie jedna z wielu jego aktywności to my rodzice powinniśmy w zupełności wystarczyć jako początkujący trenerzy. Jednak z czasem gdy dziecko będzie chciało się doskonalić w danej dyscyplinie sportowej to zdecydowanie warto postawić na profesjonalne szkolenia. Na tym etapie rozwoju sportowego dziecka rodzic pełni niezastąpioną rolę. To twoje działania i decyzje w głównej mierze wpłyną na to, jak potoczy się kariera małego sportowca. Czeka na ciebie sporo pułapek, dlatego musisz podejść do tematu bardzo rozważnie.


W jakim wieku zapisać dziecko na zajęcia sportowe?

Aby móc odpowiedzieć na to pytanie warto zapoznać się z zasadą długoterminowego rozwoju sportowca (Long-Term Athlete Development - LTAD) na którą składają się 7 etapów rozwoju zawodnika.





Rys.1 Etapy modelu LTAD

źródło: http://www.pacificsportinteriorbc.com/LTAD-for-parents



Wieloletnie badania naukowe, doświadczenia oraz model LTAD potwierdzają zdecydowanie, że aby móc się  rozwijać i osiągać najlepsze wyniki w swoim sporcie lub dziedzinie dzieci, młodzież i dorośli muszą robić właściwe rzeczy we właściwym czasie i to niezależnie od tego jaka uprawiają dyscyplinę sportu. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia kolejność poszczególnych etapów długoterminowego rozwoju sportowca. Gdy dziecko robi szybkie postępy ciężko jest, oprzeć się pokusie, aby przeskoczyć pewne etapy. Motywowanie małego sportowca do jeszcze cięższej pracy, zwiększanie ilości oraz intensywności treningów, wówczas gdy wydaje nam się, że więcej będzie oznaczało lepiej, często przynosi odwrotny skutek od zamierzonego.

Ważne jest aby rodzic zrozumiał czym jest specjalizacja i dlaczego na wczesnych etapach najważniejszy jest ogólny rozwój fizyczny dziecka.

Wiele dzieci wykazuje predyspozycje do uprawiania sportu w bardzo młodym wieku, jednak rywalizacja na poziomie elitarnym wymaga długoterminowego rozwoju ukierunkowanego na osiągnięcie szczytowych wyników w dojrzałości fizycznej. Płynne przejście przez etapy rozwoju powinno pozwolić młodym sportowcom na ustabilizowanie umiejętności i poprawę wyników w przyszłości w celu doprowadzenia ich do elitarnego poziomu. Dlatego każde szkolenie sportowe musi być postrzegane jako proces, który składa się z trzech etapów, które obrazuje piramida kompletnego rozwoju sportowca. Fundament i główny element piramidy stanowi wszechstronny rozwój, po którym przychodzi czas na rozwój bardziej specyficznych umiejętności. Na samym szczycie znajduje natomiast się szkolenie specjalistyczne dla danej dyscypliny. Jeśli chcesz aby Twoje dziecko  odniosło sukces to musisz zapamiętać tą kluczową wiedzę by pomóc stworzyć dla niego solidny fundament.





Wykres 1. Proces kompletnego rozwoju sportowca 

źródło: opracowanie własne na podstawie: Warchoł, W. (2019). Gotowy do gry I. Kraków: Train With Brain



Ważne jest aby  na samym początku  pokierować szkoleniem sportowym dziecka  tak, aby było zrównoważone i pozwoliło na spójny rozwój biologiczny i fizyczny co pomoże mu zbudować solidną bazę. Nie narażaj dziecka na przeciążenia, społeczne dystansowanie przez szybkie przejście do specjalizacji co może skutkować nawet wczesnym wypaleniem. Pamiętaj, że na wszystko jest odpowiedni czas i należy  być cierpliwym podczas realizacji procesu jakim jest szkolenie sportowe. Nieodpowiednie obciążenia treningowe, nieprzygotowanie organizmu i brak spójności między rozwojem siły mięśniowej a gwałtownym skokiem wzrostu mogą prowadzić do kontuzji i przetrenowania. Wspieraj cały proces jak najefektywniej się da i bądź jego częścią, po to by sportowiec osiągając wiek swojej maksymalnej wydajności, był gotowy na zwycięstwo.

Jaką dyscyplinę sportową wybrać dla dziecka by zaszczepić w nim miłość do uprawiania sportu na całe życie?

Nie ma problemu z wyborem jeśli nasze dziecko fascynuje się jakąś dyscypliną sportową i chce uczęszczać na zajęcia sportowe. Fakt, że dziecko lubi oglądać siatkówkę czy piłkę ręczną nie oznacza, że będzie to sport dla niego. Decydując się na wybór zajęć dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego predyspozycje i zainteresowania oraz poszukać odpowiedzi na poniższe pytania:

• Jaka jest sprawność fizyczna naszego dziecka?

Poszczególne dyscypliny sportowe są bardzo zróżnicowane i niektóre z nich wymagają większej wytrzymałości i sprawności niż inne. Zanim zdecydujemy się na konkretną dyscyplinę zalecamy konsultację ze lekarzem specjalistą ds. medycyny sportu, który po wykonaniu specjalistycznych badań wyda orzeczenie o sprawności do uprawiania danej dyscypliny sportowej.

• Jak dziecko radzi sobie z ocenianiem i czy jest wstydliwe?

Wówczas gdy dziecko ma dużą tremę mocno przeżywa występy publiczne, warto zdecydować się na zajęcia, które nie wymagają prezentacji umiejętności przed sędziami– na basen, trampoliny, ściankę wspinaczkową. Jeśli dziecko lubi się popisywać i prezentować nowe umiejętności, świetnie sprawdzi się w takich dyscyplinach jak sztuki walki, taniec, gimnastyka gdzie dzieci często biorą udział w zawodach i są oceniane indywidualnie. W tym przypadku rywalizacja motywuje dziecko do działania.

• Jak dziecko dogaduje się z rówieśnikami i czy dobrze czuje się w ich towarzystwie?

Odpowiedź pomoże ci przewidzieć, czy dziecko sprawdzi się w sportach grupowych czy indywidualnych.

• Jak presja grupy wpływa na dziecko? 

Warto zastanowić się czy praca w zespole i opinie grupy motywują twoje dziecko, czy raczej powodują u niego frustrację? Jeśli twoje dziecko lubi uczęszczać na zajęcia z innymi, ale nie potrafi poradzić sobie z odpowiedzialnością za zespół, warto zaproponować dyscyplinę, w której treningi odbywają się w grupach, jednak wyniki osiąga się za indywidualne wykonanie.

Warto do dać, że przy wyborze sportu dla dziecka warto kierować się wartościami jakie mały  sportowiec  może nabyć podczas treningu oraz ogólne korzyści płynące z uprawiania danej dyscypliny.

W kolejnych artykułach postaramy się pomóc nakierować cię w jakiej konkretnej dyscyplinie sportowej może sprawdzić się osobowości i charakter twojej pociechy. Zachęcamy również do skorzystania z naszej bazy sportowej, w której znajdziesz wiele cennych informacji i opinii na temat zajęć sportowych dla dzieci.



Opracowanie własne:



Rodzic Sportowca

Patronaty