czytaj więcej
Jaki sport wybrać dla dziecka ?
Czy odpowiednia dyscyplina może pomóc dziecku i jego temperamentowi?
Czy uprawianie sportu może pomóc w osiągnięciu wewnętrznej harmonii i wpłynie korzystnie na rozwój emocjonalny twojej pociechy?
Zdecydowanie tak.
Sport wzmacnia szereg pozytywnych cech
Wielokrotnie podkreślamy, żeby unikać przyklejania etykietek dziecku. Malec uczy się siebie w dużej mierze od nas, dlatego kategoryczne szufladkowanie, ogranicza jego rozwój i zaburza możliwość poszukiwania tego, kim jest i jaki jest.
Czemu zatem tutaj używamy takich określeń jak: dziecko nieśmiałe, złośnik, maruda? Każdy prezentuje zbiór różnych cech, w zależności od danego okresu rozwojowego, atmosfery w domu, samopoczucia. Zawsze występują jednak cechy dominujące. Powyższe określenia są uproszczone i służą jedynie do tego, aby w łatwy sposób móc poniekąd utożsamić dziecko z danym typem. Pamiętajmy jednak, że warunkiem koniecznym do tego, aby malec regularnie i z pasją zaangażował się w dany sport, musi go po prostu pokochać. W przeciwnym razie zajęcia będą przykrym obowiązkiem, a nie źródłem radości i satysfakcji.
Dziecko nieśmiałe
- Dziecko nieśmiałe powinno się zachęcać do udziału w sportach drużynowych. W sportach indywidualnych dziecko ćwiczy samo lub tylko z dorosłym, a to nie o to przecież chodzi. Trzeba pamiętać, że ono ma wypracowywać umiejętności funkcjonowania w grupie - tłumaczy psycholog dziecięcy Monika Perkowska.
Zatem siatkówka, piłka nożna, koszykówka i wszelkie inne sporty wymagające współdziałania, empatii powinny stać się wręcz terapeutyczne dla dziecka nieśmiałego.
A co jeśli maluch płacze i nie chce chodzić na zajęcia? - Nie można się od razu poddawać i ulegać dziecku, jeśli niechęć wynika wyłącznie z lęku. Zdarza się, że po przetrwaniu trudnego momentu maluch otwiera się i zaczyna czerpać radość z treningów. Tak naprawdę każdy boi się wejść w nową grupę, tylko jedni bardziej, a inni mniej - mówi Monika
Mały złośnik
Twoje dziecko jest niecierpliwe, często się złości? Zapisz je na zajęcia sztuk walk. Na treningach są jasne zasady, dyscyplina, możliwość "wyżycia się" i wyrzucenia z siebie negatywnych emocji - mówi pan Krzysztof z Dragon's Den Fight Club. Karate czy Aikido uczą ponadczasowych wartości, szacunku do innych, budują poczucie własnej wartości, a także pokazują jak kontrolować emocje.
Ponadto treningi sztuk walk stanowią wspaniały trening ogólnorozwojowy, który przyszłościowo otwiera drzwi do wielu innych dyscyplin.
Dziecięcy diabełek
Wszędzie go pełno, pytaniami strzela jak z karabinu i nie jest w stanie wysiedzieć w jednym miejscu? To dziecko wybitnie stworzone do sportu. Jakiego? Najlepsze będą dyscypliny, które wymagają wyciszenia i skupienia, jak np. wspinaczka, jazda konna. Kojący może okazać się również basen, gdyż kontakt z wodą wpływa relaksująco.
Szkolny lider
Dzieci, które lubią być w centrum uwagi oczywiście odnajdą się w sportach drużynowych. Jednak silne charaktery często potrafią manipulować grupą, aby tylko utrzymać swoją pozycję. W związku z tym, aby mogły w dalszym ciągu się sprawdzać, a jednocześnie mieć możliwość pokazania się od najlepszej strony, można spróbować przekonać je do takich sportów jak bieganie (z elementami rywalizacji) lub nauka trików na deskorolce bądź rolkach. W tych dyscyplinach nie ma miejsca na manipulacje. Aby zwrócić na siebie uwagę, trzeba po prostu trenować.
Dziecko wrażliwe
Są dzieci, które nie odnajdują się w tradycyjnych sportach. Lubią czytać książki, rysowanie i...taniec. Dla nich nazbyt stresująca może być rywalizacja na boisku bądź bieżni. Zaakceptujmy to i poszukajmy aktywności, która będzie odpowiadała temperamentowi dziecka. Najlepsze mogą się okazać sporty, które stykają się ze światem sztuki: balet, gimnastyka, akrobatyka, pływanie synchroniczne, łyżwiarstwo figurowe.
Czasem jednak nadmierna wrażliwość może być spowodowana brakiem pewności siebie. W takim wypadku może się okazać, że idealne będą treningi sztuk walk.
Mały maruda
Nic mu się nie podoba. Podczas spacerów bolą go nogi. Gdy podajesz mu obiad narzeka, że chciał coś zupełnie innego.
Tak naprawdę dla dziecka, które "wiecznie" marudzi każdy sport będzie odpowiedni. Kluczem do sukcesu będzie znalezienie odpowiedniego trenera, który zaraża hartem ducha, zaangażowaniem. Takiego, który będzie potrafił nauczyć małego sportowca dyscypliny, wytrwałości, nie zważania na codzienne trudy.
https://www.junior.sport.pl/junior/56,143113,17840736,jaki-sport-wybrac-dla-dziecka.html
źródło:www.junior.sport.pl