Gimnastyka dla dzieci. Zalety uprawiania tej dyscypliny.

14.08.2021
Porady
Gimnastyka to najstarsza forma ruchu, to ćwiczenia ruchowe, zapewniające prawidłową postawę i proporcjonalną sylwetkę. Ich podstawowym zadaniem jest dbanie o prawidłową postawę naszego ciała i prawidłowy rozwój ciała człowieka.

 Dzięki gimnastyce rozwijamy zarówno układ ruchowy, jak i nerwowy, a więc siłę, koordynację, gibkość, szybkość i wytrzymałość naszego organizmu Gimnastykę można wykonywać amatorsko – w domu, jak i zawodowo, jako gimnastykę sportową, akrobatyczną czy artystyczną w domu.Rodzaje gimnastyki
 • Gimnastyka podstawowa – przeznaczona jest dla wszystkich . Ma na celu wyrabianie właściwych postaw i wzorców ruchowych oraz korygowanie dysproporcji sylwetki. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń gimnastycznych wymienia się: szpagat, gwiazdę, mostek, przewrót w przód i w tył, stanie na rękach i chodzenie na rękach. Podstawowe ćwiczenia gimnastyczne można wykonywać w domu — nie wymagają profesjonalnego sprzętu i dużej przestrzeni.

 • Gimnastyka sportowa – polega na wykonywaniu ćwiczeń na przyrządach. Sekwencje trwają zazwyczaj od 30 do 90 sekund. W zawodach gimnastyki sportowej kobiety wykonują ćwiczenia w czterech konkurencjach: skok, poręcze asymetryczne, równoważnia, ćwiczenia wolne, a mężczyźni w sześciu: ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok, poręcze, drążek.

 • Gimnastyka artystyczna – to wykonywanie układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych wraz z przyborami gimnastycznymi: wstążkami, obręczą, piłką, skakanką lub maczugami. W trakcie zawodów można zaprezentować alternatywny układ taneczno-akrobatyczny, bez udziału przyborów. Podczas uprawiania gimnastyki artystycznej praktykuje się także taniec klasyczny (balet) lub tzw. taniec charakterystyczny (odmiany tańców ludowych).

 • Gimnastyka akrobatyczna (lub też akrobatyka sportowa) – dyscyplina sportowa, która polega na wykonywaniu układów ćwiczeń gimnastycznych o dużym stopniu trudności, obejmuje ćwiczenia kobiet i mężczyzn w parach i grupach, a także ćwiczenia indywidualne i synchroniczne przy wykorzystaniu m.in. trampoliny i ścieżek. Gimnastyka akrobatyczna jest trudna i wymagająca, uczy precyzji, cierpliwości, kontroli nad własnym ciałem, wspiera elastyczność i gibkość. Wzmacnia ciało i podnosi wytrzymałość.

 • Akrobatyka powietrzna (ang. air power athletics) – dyscyplina sportowa i rodzaj akrobatyki, która obejmuje takie ćwiczenia jak: pole dancing, aerial hoop, aerial cube, aerial spiral, aerial pole, aerial silks, street workout (kalistenika), free jumping oraz slackline- większość tych ćwiczeń jest stosunkowo nowych w Polsce ale coraz częściej można znaleźć zajęcia dla dzieci o takim profilu.Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia gimnastyczne
 1. Wzrost pewności siebie – Podczas zajęć z gimnastyki każdy maluch będzie mierzył się z wyzwaniem jakim jest indywidualne wykonanie określonego ćwiczenia. Często będzie tak, że reszta dzieci będzie się przyglądać, a sam ćwiczący stanie się wtedy centrum zainteresowania. Dzięki, takim sytuacjom Twoje dziecko będzie bardziej odważne i nauczy się skupiać na sobie nie zważając na opinie innych.

 2. Praca zespołowa– Podczas zajęć w grupie często będzie trzeba wykonać zadanie wymagające współpracy i wzajemnej pomocy. Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się współpracować i będzie lepiej nawiązywać nowe znajomości. 

 3. Samodzielność – Ćwiczenia gimnastyczne wymagają dużej samoświadomości i  samokontroli, dodatkowo w czasie zajęć dziecko napotyka często na pierwsze sytuacje w których nie można liczyć na pomoc mamy, trzeba nauczyć radzić sobie samemu. Dzięki  temu Twoje dziecko nauczy radzić sobie samodzielnie z rozwiązywaniem trudniejszych problemów w szkole lub przedszkolu.

 4. Umiejętność skupienia się – Większość ćwiczeń gimnastycznych jak na przykład stanie na rękach, wymaga wysokiej kontroli i umiejętności skupienia się. Jeśli Twoje dziecko nabędzie te umiejętności przyniesie to rewelacyjne efekty podczas odrabiania lekcji oraz nauki w szkole.

 5. Umiejętność zapamiętywania – Zajęcia gimnastyczne zawierają w sobie naukę zapamiętywania złożonych układów ćwiczeń, które kształtują pamięć i koncentrację. Umiejętności te przekładają się na wyniki w nauce.

 6. Umiejętność zachowywania zasad bezpieczeństwa – Zajęcia gimnastyczne wymagają od dzieci stałego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Upadki mogą być bolesne i nieprzyjemne, dlatego lepiej stosować się do zaleceń trenera. Dzięki temu Twoje dziecko zrozumie jak ważne jest przestrzeganie zasad i jakie konsekwencje może mieć ich łamanie co przełoży się na oceny z zachowania i bezpieczeństwo podczas samodzielnej zabawy na podwórku.

 7. Nauka cierpliwości – Trening często będzie wymagał oczekiwania w kolejce, dzięki czemu Twój maluch zrozumie, że nie zawsze wszystko dostanie tu i teraz. Nauczy się czekać i czerpać radość z momentu w którym przyjdzie na niego kolej.

 8. Dyscyplina – Trener na zajęciach z gimnastyki wymaga bezwzględnej dyscypliny. Wiąże się to przede wszystkim z bezpieczeństwem. Dzięki temu znikną problemy z “mówieniem do ściany”, Twoje dziecko zacznie Cię słuchać. Trening wymaga bezwzględnego zaufania do trenera, dokładnego słuchania i wykonywania poleceń. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyegzekwować od swojego dziecka wykonywanie codziennych obowiązków jak na przykład odrabianie zadań domowych lub posprzątanie pokoju w określonym czasie

 9. Koordynacja i równowaga – Ćwiczenia gimnastyczne opierają się przede wszystkim na silnych mięśniach głębokich, ekstremalnym poczuciu równowagi i wspaniałej koordynacji. Te umiejętności uchronią Twoje dziecko przed łapaniem kontuzji podczas gdy wywróci się w zabawie, a nauka jazdy na rowerze lub nartach będzie pestką.

 10. Wytrwałość. – Ze względu na wysoki stopień trudności niektórych ćwiczeń, do perfekcyjnego wykonania będzie trzeba dochodzić przez kilka treningów. Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się walczyć o to co jest zaplanowane i zrozumie, że efekt wymaga pracy i czasu.

 11. Odwaga. – W repertuarze zajęć znajdą się również ćwiczenia wyglądające na niebezpiecznie ja na przykład salto lub “fiflak”.  Poprawne wykonanie takiego ćwiczenia sprawi, że Twoje dziecko będzie bardziej odważne, dzięki czemu zabawa na placu zabaw i wspinanie się po drabinkach będzie sprawiało radość, a pokonywanie nowych wyzwań będzie wspaniałą przygodą co przyniesie również wspaniałe efekty w dorosłym życiu.

 12. Zdrowa postawa ciała.- Gimnastyka to przede wszystkim dbałość o najdrobniejsze szczegóły i  dokładność w wykonywaniu ćwiczeń. Dzięki tym zasadom Twoje dziecko nauczy się odpowiednio siedzieć podczas odrabiania lekcji, zabawy na dywanie oraz długich godzin w ławce lekcyjnej.

 13. Poprawa kondycji – W trakcie zajęć możesz liczyć również na zabawy typu “berek” lub inne poprawiające kondycję, dzięki czemu Twoje dziecko nie będzie łapać zadyszki podczas wychodzenia po schodach lub zabawy w berka.ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z OFERTĄ ZAJĘĆ GIMNASTYCZNYCH W KATEGORII KLUBY I ZAJĘCIA SPORTOWE .Źródła:www.pzg.plwww.wformie24.poradnikzdrowiewww.active-academy.plwww.medonet.pl

Patronaty