Dziecko na rowerze- co powinniśmy wiedzieć!

02.05.2022
Aktywnie z dziećmi
Zanim ruszymy z dzieckiem na wycieczkę rowerową warto zapoznać się z kilkoma obowiązującymi przepisami. Postaraliśmy się zebrać odpowiedzi na często zadawane pytania w jednym artykule .



Czy dziecko może jeździć bez opieki na rowerze?



Dziecko do 10 roku życia podczas jazdy na rowerze jest traktowany przez przepisy jak pieszy, powinien jeździć wyłącznie po chodniku - pod opieką osoby dorosłej lub posiadającej kartę rowerową, może przejeżdżać na rowerze przez przejście dla pieszych.



Każde dziecko,w wieku 10 -18 lat może samodzielnie poruszać się rowerem po drogach publicznych czy strefach ruchu pod warunkiem, że posiada kartę rowerową. Policja ma prawo kontrolować małoletnich i sprawdzać, czy dysponują odpowiednimi uprawnieniami.



Za brak karty rowerowej policja może wystawić, ale wyłącznie nieletniemu w wieku 17 lat, który podlega przepisom kodeksu wykroczeń.



Kartę rowerową zazwyczaj zdobywa się w szkole, gdzie odbywają się specjalne zajęcia, a później uczniowie mogą przystąpić do egzaminu (od 10 roku)



Czy mogę jeździć z dzieckiem po chodniku ?



Tak -w przypadku dziecka do 10 roku życia lub samodzielnie -to dla przypomnienia:



-gdy nie ma wydzielonej drogi dla rowerzystów, a po jezdni mogą jechać pojazdy z prędkością większą niż 50 km/h,



-gdy panują złe warunki pogodowe i jazda po ulicy mogłaby zagrażać jego bezpieczeństwu, a w tym pada deszcz lub śnieg, ewentualnie wieje silny wiatr.



Czy mogę jeździć z dzieckiem ścieżką rowerową?



Zabronione jest samodzielne, jak i z dorosłym,  jeżdżenie dziecka do 10 roku życia drogą przeznaczoną specjalnie dla rowerów, może w towarzystwie dorosłego jeździć chodnikiem, ponieważ traktowane jest jako pieszy, to samo dotyczy rowerków biegowych, rolek i hulajnogi. Niestety widok rodzica uczącego swoje małe dziecko jeździć na ścieżce rowerowej jest bardzo częsty, a to naprawdę może się skończyć niepotrzebnym wypadkiem .



Czy dziecko może jeździć na hulajnodze elektrycznej ?



Tak - dla dzieci w wieku 10-18 lat obowiązują przepisy rowerowe – obowiązkowe jest posiadanie karty rowerowej .



Zabrania się dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze.

W strefie zamieszkania dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.



Jak przewozić dziecko na rowerze ?



Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Za brak odpowiedniego fotelika Policja może wręczyć mandat.



Czy dziecko musi mieć kask na rowerze ?



Obowiązkowo!!- tak chcielibyśmy odpowiedzieć, ale nie ma przepisów nakazujących zakładanie kasku zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych – ZACHĘCAMY JEDNAK WSZYSTKICH  DO ZAKŁDANIA KASKU!



Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru dla dziecka ?



Dokładnie takie samo jak dla dorosłego :



Rower powinien być wyposażony:




  • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);

  • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);

  • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;

  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.



Mandat za zły stan techniczny roweru może wynosić od 50 do 200 zł chyba, że Policja zakwalifikuje to jako  niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a to oznacza 500 zł .



Czy mogę przewozić dziecko w przyczepce rowerowej i czy obowiązują mnie jakieś specjalne zasady?



Dopuszcza się przewóz dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.



Nie ma odpowiednich przepisów regulujących przewożenie dzieci w przyczepkach rowerowych. Są tylko zalecenia, ale tak naprawdę to rodzice biorą na siebie odpowiedzialność od jakiego wieku zabierają dziecko na takie przejażdżki,  czy zapinają dziecku pasy oraz zakładają kask- liczymy, że odpowiedzialność rodzica bierze zawsze górę i stosowane są zasady bezpieczeństwa.



OŚWIETLENIE PRZYCZEPKI ROWEROWEJ



· Z tyłu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej.



· Z przodu, jeśli przyczepa jest szersza od roweru lub wózka rowerowego, jedno światło pozycyjne barwy białej.



· Przyczepka rowerowa, której konstrukcja uniemożliwia / zasłania sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką musi być wyposażone w dodatkowe kierunkowskazy !!!



MOCOWANIE PRZYCZEPY DO ROWERU



Przyczepa ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy powinna być wyposażona w dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe, uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru. Przepis nie dotyczy przyczepy jednokołowej.



 



Żródło:



U S T A W A

z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym (aktualizacja 2022)

Patronaty