czytaj więcej
Dziecko aktywne fizycznie to nie dorosły sportowiec
Ponieważ dziecko różni się od dorosłego etapem rozwoju, składem ciała, metabolizmem oraz intensywnością i formą treningu.
Pamiętaj, że młodzi ludzie:
- są na etapie wzrastania i rozwoju
- mają większe zapotrzebowanie energetyczne na kilogram masy ciała
- mają inny skład ciała (mniejsza zawartość tkanki mięśniowej)
- mają mniejszą możliwość gromadzenia glikogenu
- mają większą możliwość wykorzystywania kwasów tłuszczowych jako źródła energii
- są bardziej podatni na negatywne konsekwencje odwodnienia
Dzieci mają inny skład ciała. Mniejsza zawartość tkanki mięśniowej oznacza mniejszą możliwość gromadzenie glikogenu mięśniowego (magazyn glukozy w mięśniach). Przekłada się to na większe wykorzystywanie glukozy pochodzącej z zewnętrznych źródeł: posiłków, przekąsek czy napojów okołotreningowych i brak uzasadnienia stosowania metody „ładowania” węglowodanami oraz odżywek białkowych.
Dodatkowo treningi dzieci nie są, a przynajmniej nie powinny być, tak intensywne, jak treningi starszych czy dorosłych zawodników. Skutkuje to wykorzystywaniem w większym stopniu kwasów tłuszczowych jako źródła energii w trakcie aktywności fizycznej. Nie powinno się więc zbyt ograniczać ilości tłuszczów w diecie dzieci aktywnych fizyczni. Szczególnie, że poza wykorzystywaniem ich jako źródła energii, lipidy stanowią także budulec błon komórkowych. Rodzice powinni za to zwracać uwagę na jakość tłuszczów i wybierać ich dobre źródła, takie jak ryby, naturalne orzechy, nasiona, mleko i naturalne produkty mleczne, jajka, oliwa z oliwek, masło orzechowe, a ograniczać te mniej wartościowe i wysoko przetworzone: żywność typu fast food, chipsy czy słodycze.
Dzieci, szczególnie te bardzo aktywne, mają większe zapotrzebowanie energetyczne w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Jednocześnie mają mniejsze żołądki i możliwości magazynowania energii. Dlatego trzy posiłki w ciągu dnia to za mało, a jedzenie ostatniego posiłku na 3 – 4 godziny przed treningiem będzie skutkowało brakiem energii w jego trakcie. Dzieci powinny mieć zapewnione przynajmniej pięć posiłków dziennie oraz odżywcze przekąski pomiędzy nimi. Będzie to czynnikiem wspomagającym wzrastanie, zaspokajanie zapotrzebowania energetycznego, utrzymywanie należnej masy ciała oraz wspieranie optymalizacji jej składu (proporcji pomiędzy tkanką tłuszczową a beztłuszczową masą ciała)
Ta sama zasada dotyczy nawadniania. Dzieci aktywne fizycznie powinny pić regularnie w ciągu dnia, mieć stały dostęp do wody i być zachęcane do jej picia, nawet bez uczucia pragnienia. Pragnienie pojawia się dopiero wtedy, kiedy jesteśmy odwodnieni, i to w takim stopniu, który znacznie obniża zdolności wysiłkowe młodych ludzi (spadek wydolności o 10% - 15%)
Pamiętaj
Dziecko aktywne fizycznie to nie dorosły sportowiec.
Dlatego nie przekładaj zaleceń kierowanych do osób dorosłych na młodego człowieka.
Sposób odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem ilości dostarczanej energii, makroskładników i witamin oraz zasad żywienia okołotreningowego, powinny być dostosowany do wieku, płci, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności fizycznej młodego sportowca.
Beata Cieślińska – dietetyk
FB: @beatadietetyk