czytaj więcej
Dlaczego warto trenować sztuki walki?
W kilku punktach przedstawimy dlaczego warto zapisać dziecko na treningi sztuk walki takich jak Judo, Karate, Aikido, Taekwondo, Boks, Kickboxing czy Jiu-jitsu.
Na początku roku szkolnego rodzice często myślą nad dodatkowymi zajęciami dla swoich pociech. Większość jest świadoma, że poza rozwojem umysłowym dziecka warto również zadbać o jego rozwój fizyczny. Często lekcje W-F są niewystarczające lub charakteryzują się niskim poziomem, dlatego rodzice szukają alternatywy w postaci zajęć pozalekcyjnych. Zachęcamy do zastanowienia się nad treningiem sportów walki.
W poniższej treści znajdziecie odpowiedź na pytanie:
Dlaczego warto zapisać dziecko na sporty walki ?
- Rozwój fizyczny dziecka
Treningi sztuk walki pozytywnie wpływają na ogólny rozwój fizyczny dzieci i koordynacje ruchową. Dzięki regularnym treningom dziecko nabiera siły i kondycji. Ponadto, zyskuje większą świadomość własnego ciała i zwiększa zakres ruchu poszczególnych stawów i mięśni. Sporty walki stanowią świetną bazę pod inne dyscypliny sportowe.
- Dobra zabawa
Nauka sztuk walki poprzez szereg gier i zabaw to standard jeśli chodzi o zajęcia dla najmłodszych dzieci. Rolą trenera jest poprowadzenie zajęć w taki sposób, by dziecko z radością wracało na kolejne lekcje. Im większe postępy robi dziecko , tym większą frajdę sprawiają mu treningi. Sporty walki mogą stanowić świetną zabawę zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Są wspaniałą alternatywą dla osób szukających nowych wyzwań, znudzonych najpopularniejszymi dyscyplinami.
- Wzrost pewności siebie
Już sam fakt uczęszczania na treningi sportów walki pozytywnie wpływa na poziom samooceny i pewności siebie dziecka. Wraz ze wzrostem umiejętności rośnie pewność siebie i wiara we własne siły. Dzieci trenujące sztuki walki pokonują własne słabości i nieśmiałość.
- Samoobrona i bezpieczeństwo
Sztuki walki pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo dzieci. Po pierwsze dlatego, że dziecko nabywa umiejętności i odruchy, które pozwolą mu się obronić w sytuacji zagrożenia. Po drugie, wzrost pewności siebie sprawia, że ryzyko stania się ofiarą maleje.
Podczas treningów sportów walki ćwiczący mogą się nauczyć zarówno technik, przydatnych się do obrony, jak i wypracować odpowiedni sposób myślenia, który przyda się w sytuacjach konfliktowych i zagrożenia.
- Zaszczepienie pozytywnych wzorców
Sztuki walki uczą dyscypliny, pokory, ciężkiej pracy, oraz szacunku do drugiego człowieka. Filozofia dużej części sportów walki oparta jest na samodoskonaleniu oraz życiu zgodnie z określonymi zasadami moralno-etycznymi. Dzieci uczą się asertywności i tego jak powinien prowadzić się sportowiec. Szacunek do przeciwnika i innych osób jest tu bardzo ważny, podobnie jak odwaga, uczciwość i przestrzeganie zasad fair-play. Wśród profesjonalnych sportowców uprawiających sztuki walki znajdziemy mnóstwo osób, które mogą być wspaniałym przykładem i inspiracją dla dzieci. Droga do sukcesu w sportach walki to talent, ciężka praca i samodyscyplina.
- Wyrabianie i nauka zdrowych nawyków
Aby stawać się lepszym i odnosić sukcesy w sportach walki, i nie tylko, potrzebne są zdrowe nawyki. Należy przez to rozumieć zdrowe odżywianie, dbałość o odpowiednią regenerację, dobrej jakości sen i całkowitą rezygnację z używek. Sztuki walki inspirują do tego by poszerzać swoja wiedzę na temat diety i zdrowego stylu życia.
- Zawieranie nowych znajomości i bycie częścią zespołu
Trening sztuk walki dla dzieci to także szansa na nawiązanie nowych przyjaźni i rozwój psycho-społeczny dziecka. Zdarza się, że dziecko, które nie potrafiło się odnaleźć w realiach treningów piłkarskich, świetnie czuje się trenując sporty walki. Sztuki walki należą do najbardziej wymagających sportów, a treningi powodują, że grupa łatwo się integruje. Niepowtarzalny klimat i atmosfera treningów sztuk walki sprawiają, że dziecko czuję się częścią wspólnoty wojowników, a więzi i przyjaźnie powstałe na macie często trwają potem wiele lat.
- Poczucie swojej wartości i skuteczności.
Sztuki walki dla dzieci to przede wszystkim dyscypliny indywidualne. Tutaj nie jesteś zależny od kolegów z drużyny jak w sportach zespołowych. Nie musisz czekać na podanie i denerwować się niepowodzeniem z winy kogoś innego. Wszystko w Twoich rękach. Od Ciebie zależy ile czasu, siły i energii włożysz w trening, by w przyszłości stać się mistrzem.
- Pozytywna rywalizacja
Niemal każda dyscyplina z dziedziny sportów walki oferuje możliwość sprawdzenia umiejętności i czynionych postępów. Dla jednych jest to udział w zawodach i rywalizacja w ringu, dla innych zdobywanie pasów i egzaminy na kolejne stopnie uczniowskie. Dziecko trenujące sztuki walki ma jasną ścieżkę rozwoju nakreśloną przez trenera, a zdobywanie kolejnych pasów czy stopni działa motywująco i powoduje radość oraz satysfakcję. Podobnie jest w przypadku medali i pucharów zdobywanych podczas zawodów.
W stosunku do innych sportów, sztuki walki również pod kątem finansowym prezentują się bardzo atrakcyjnie. Za zajęcia sztuk walki dla dzieci średnio płaci się od 100-150 zł miesięcznie. Dodatkowe koszty są związane z zakupem sprzętu, takiego jak rękawice bokserskie, ochraniacze na piszczele, kaski czy kimona, jednakże cena tych produktów jest bardzo zróżnicowana. Na początku przygody ze sportami walki, można pokusić się o zakup tańszego sprzętu, by sprawdzić czy dziecko wytrwa w nowej pasji. Kupno sprzętu z wyższej półki może być natomiast świetnym prezentem i doskonałą nagrodą oraz motywatorem w osiąganiu kolejnych stopni w danej dyscyplinie.
zapraszamy do zpoznania się z ofertą klubów prowadzących zajęcia sztuk walki zamieszczoną na naszej stronie