Ciekawostki o tańcu

16.08.2022
Porady
Czy wiesz wszystko na temat tańca?

Ciekawostki o tańcu - historia- Najstarsze malowidło uwieczniające taniec pochodzi z jaskini w Indiach. Ma ponad 9 tysięcy lat.

- W starożytności taniec był nie tylko rozrywką, ale również ważnym elementem w ceremoniach religijnych. Powyżej starożytna taneczna ceremonia boga płodności pochodząca ze starożytnego Egiptu.

- W Europie rozkwit tańca miał miejsce w epoce renesansu. Wtedy właśnie zaczęły powstawać różne odmiany tańca.

- Jako pierwszy taniec balowy powstał walc wiedeński.

- Popularność walca zawdzięczamy słynnemu kompozytorowi Johannowi Straussowi, który rozpowszechnił go w połowie XIX wieku. Jednakże istnienie walca sięga aż XVI wieku. Z początku pary tańczące walca były od siebie oddalone na długość wyciągniętego ramienia. Zmiana nastąpiła kiedy królowa Victoria zakochała się w tym stylu tańca i wymusiła na tancerzach zmianę postawy.

- Taniec był jedyną sztuką nowoczesną, której Hitler nie zakazał w trakcie II Wojny Światowej.Ciekawostki o tańcu – style tańca- STEPOWANIE wywodzi się z plemiennych tańców Afrykańskich.

- Afrykańscy niewolnicy sprowadzeni do Brazylii 300-400 lat temu mieli zakaz uczenia się sztuk walki. Dlatego stworzyli CAPOEIRĘ – połączenie sztuk walki z tańcem!

- FOXTROT to taniec, który jest określany mianem „najtrudniejszego spaceru świata”. Dlaczego? Harry Fox – od którego nazwiska taniec nosi nazwę – wprowadził kroki kłusujące, których nie było wcześniej w balecie.

- Hiszpański taniec PASO DOBLE stylizowany jest na walkę z bykiem. Muzyka, do której tańczy się ten taniec jest także odgrywana na arenie w trakcie wejścia torreadora.

- Hiszpański taniec FLAMENCO z założenia wykonywany jest przez dorosłe osoby. Tancerze poniżej 30. roku życia uważane są za zbyt niedojrzałe.

- Regularny trening SALSY zalecany jest piłkarzom! Naukowcy potwierdzili, że ten styl tańca doskonale wpływa na poprawę mobilności różnych partii ciała.

TANIEC NOWOCZESNY zorientowany jest na bliską relację z ziemią, dlatego tancerze często tańczą boso. BALET zaś skoncentrowany jest na pokonywaniu siły grawitacji, stąd liczne wspięcia na palce i wyskoki baletnic.

- Większość baletnic w ciągu jednego tygodnia wymienia swoje baletki na nowe nawet kilka razy, a profesjonalne pointy to koszt od 200 zł. Balet jest dość kosztownym tańcem.

- Czasem na wykonanie spódnicy baletnicy potrzeba aż 100 metrów koronki.Różne ciekawostki o tańcu- Czy tancerze są atletami? Oczywiście tak! W ciągu jednego przedstawienia tancerz unosi nawet jeden i pół tony ciężaru w trakcie wielokrotnego podnoszenia tancerek.

- Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą brać udział w zawodach tanecznych prezentując specjalne choreografie z wykorzystaniem wózka.

- Dzień 26 lipca jest dla wielu tancerzy dniem przesądnym. Tego dnia w roku 1862 baletnica Emma Livry zmarła z powodu zapalenia się jej spódniczki. Od tamtej pory prawo narzuca wykonywanie spódniczek do baletu z materiałów niepalnych.

- Niektóre elementy stroju tancerza pozwalają na rozpoznanie jego klasy tanecznej. W przypadku niższych klas (poziomu zaawansowania) niedozwolone jest m.in. noszenie fraka u panów i kryształów Swarovskiego u pań. Podobnie jest z fryzurami tancerzy.

- Tango dawniej należało do tańców latynoamerykańskich. Obecnie jest grupowane jako taniec standardowy. Odwrotnie stało się z paso doble.

- Taniec i muzyka pełnią ważną rolę w hinduizmie. Znaczenie tańca dla hinduistów najłatwiej zauważyć w licznych filmach Bollywood.Rodzic Sportowca

Patronaty